kolmapäev, 3. detsember 2014

Suvelilled

1. Suvelillede SWOT analüüs


2. Skarifitseerimine on taime seemnekesta tahtlik vigastamine, et see muutuks vett ja gaase läbilaskvaks, seega on see seemnete idanemist kiirendav võte, mis aitab tugeva kesta ja pika puhkeperioodiga seemnetel kiiremini idanema hakata.

Stratifitseerimine on seemnete idanemist kiirendav võte, mis aitab tugeva kesta ja pika puhkeperioodiga seemnetel kiiremini idanema hakata. Ilmastikutingimuste vahetumise jäljendamiseks, tuleb taimede seemned, mis on harjunud aastaaegade vaheldumisega, panna veidi enne külvi mõneks ajaks külma keskkonda. Seda saab teha kas sügisel välja kasvukohta külvates või turba ja liiva segus kihiti säilitades, temperatuuril 0 - +5 C.

3. Suvelillede seemnetega paljundamine on kõige soodsam paljundamisviis.

Esmalt peab seemned koguma, need puhastama ja kuivatama, Seejärel säilitada sobivates tingimustes. Sobival ajal tuleb seemned külvata, kas siis kasvukohale või ettekasvatamiseks valitud tingimustesse.Enamasti on otstarbekas paljundada seemnetega eelkõige varasema õitsemise saavutamiseks. Suvelilledest, mis kasvavad, õitsevad, viljuvad ja surevad ühe vegetatsiooniperioodi jooksul, on keeruline teha pistikuid ja neid kodustes tingimustes hoida ka ületalve.Reeglina on suvelilled külmaõrnad ja tubastes tingimustes napib neil sageli valgust. Meie kliimas ja kodustes tingimustes on siiski üldiselt eelistatud kasvatamine seemnetest.

Seemnetega paljundamine algab külvipinna ettevalmistusest, kas selleks on siis peenar , kasett külvikast või pott. otse  kasvukohale külvatakse kiirekasvulisi liike, ette kasvatatakse liike, mille kasvuperiood on pikk ja külvist õitsemiseni kulub rohkem aega. Külvikastidesse külvatakse väga väikeseid seemneid, mida pole võimalik ühekaupa külvata , pottidesse jällegi väga suuri seemneid. Kasetid ja potid täidetakse kasvuturbaga, turvas tihendatakse silutakse. Külvikohad markeeritakse. Peale seemnete külvi kaetakse seemned pestud liivaga või ka kasvuturbaga. Väga väikesi ja idanemiseks valgust vajavaid seemneid ei kaeta. Külv kastetakse eelsoendatud veega ja kastid/kassetid kaetakse kile või klaasiga. Idanemiseks vajavad seemned temperatuuri +18...+25 C, liivaga, kasvuturbaga kaetud seemned idanemiseks valgust ei vaja. Külv ei tohi läbi kuivada. Järgmiseks tuleb tärganud taimed parema valgustatuse tagamiseks pikeerida, näpistades juurte harunemise parandamiseks ka taimede juureotsi. Pikeeritakse taimi, mille seemned külvati külvikasti või -karpi, seda tehakse idulehtede faasis. Pikteerimisega tagatakse taimedele parem valgustatus kuna tärganud taimed võivad paikneda tihedasti üksteise kõrval. Potistamine toimub keskmiselt 3...4 nädalat pärast pikteerimist, kui taimede lehed juba kokku puutuvad. Taimed isyutatakse samale sügavusele nagu nad kasvasid. Peale püsivate öökülmade möödumist võib taimed pottidest istutada kasvukohale.


1 kommentaar:

  1. Täiendage vastust kolmandale küsimusele. See oli: Põhjenda, miks on suvelilli otstarbekam seemnetega paljudada. Kuidas seemnetega paljundamine toimub? (Kui sinu arvates polegi suvelilli otstarbekas seemnetega paljundata, siis põhjenda sedagi.)
    Lisage kasutatud materjalide loetelu.

    VastaKustuta